top of page

KONFERENCE PSYCHOČAS 2023

carpe diem white.png

Moc všem děkujeme za účast a doufáme, že jste si konferenci užili stejně jako my! 

...

Je nám velkou ctí Vás uvítat na stránkách každoroční národní konference pořádané spolkem Psychočas, která letos nese název CARPE DIEM.

...

Konference je určena nejen pro psychology a studenty psychologie, ale i pro širokou veřejnost.
 

Program bude primárně zaměřen na vývojovou psychologii - na vývoj člověka a všechny fenomény a výzvy, které neoddělitelně patří k lidskému životu.​
 

Časový plán

🕑 | 24. - 26. 3. 2023

📌 | České Budějovice

Program

Určitě jste zvědaví, kdo jsou hvězdy letošní konference – ovšem to Vám ještě neprozradíme! Všechny odhalujeme pěkně postupně. Co Vám ale odhalit můžeme, jsou pilíře, na kterých bude postaven program, který je esencí každé konference.

Můžete se těšit na plno přednášek, ale i workshopů. Čekají Vás i diskuse s odborníky z celé republiky, mimo jiné i proto, že každá univerzita, na které se psychologie vyučuje nám pošle svého zástupce. Naskytne se Vám však i jedinečná příležitost poslechnout si o diskutovaných tématech i z úst lidí, kteří se s nimi potýkají na vlastní kůži.

V rámci naší konference nezapomínáme na skupinu nepostradatelnou nejen v psychologii, ale v celé společnosti; neziskové organizace, které si pro nás přichystaly témata vývojové problematiky.

Tematicky se dotkneme základních otázek vývoje člověka, mezi které patří dlouhodobý souboj mezi nurture vs nature. Budeme se potýkat i se specifickými fenomény, které si ani automaticky nemusíte asociovat s vývojovou psychologií, ovšem vliv na vývoj jedince mají velký.

Nezapomeňme ale, že konference je sice o vzdělávání, ale i o zábavě a kultuře! Připravili jsme si proto pro Vás tyto skvělé akce...

ig_plakat_GenD_Mucholapky.jpg

Divadelní představení

 

Jednoho z večerů se ujme například divadelní skupina Gen D, která Vás bude provázet závažnými psychologickými tématy.

Marta a Lenka jsou už od malička nejlepší kamarádky. Bydlely ve stejném domě, hrály si spolu, chodily do stejné školy. Bydlí spolu do teď. Když se ale v jejich čtvrti začnou objevovat záhadné vraždy, vychází na povrch staré křivdy a roste napětí nejen mezi nimi. Dokáže ho jejich přátelství ustát? A mohou být dvě mladé ženy opravdu jen kamarádky?

Po hře se pak můžete těšit na debatu s herci.

...

Galavečer

Těšit se také můžete na parádní galavečer s tématem Alenky v Říši divů!

 

Nebudou chybět bohaté dekorace, nápadité pokrmy a drinky, fotokoutky... Jako kdybyste se ocitli v pověstné králičí noře!

Tak teď už jen nezapomenout něco tématického na sebe...

Doprovodem bude Swing Trio Avalon

Swing Trio Avalon se svým posluchačům se snaží zprostředkovat radostnou a zároveň poetickou atmosféru americké swingové hudby 30. a 40. let. Trio účinkuje zejména ve svém domovském jihočeském regionu, ale vystupuje i v ostatních oblastech České republiky a v zahraničí (Rakousko, Německo, Švýcarsko, Polsko, Francie, na pozvání Českých aerolinií též Srí Lanka). Hraní ve Swing Triu Avalon není pro jeho členy zdrojem obživy, ale spíše cestou ke společně prožívané hudební euforii.

 

Jediným plně profesionálním hudebníkem je Jakub Šafr, který spolupracuje s různými pražskými jazzovými skupinami a vyučuje na pražské konzervatoři. Jako korepetitor, aranžér a dirigent se rovněž podílí na divadelních představeních v Praze, Mladé Boleslavi a Plzni. Martin Voříšek přednáší dějiny hudby na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a vedle swingu se příležitostně věnuje i interpretaci barokní hudby s českobudějovickým souborem Dyškanti. Jan Kubeš vyučuje český jazyk a občanskou výchovu na Střední uměleckoprůmyslové škole Sv. Anežky české v Českém Krumlově. Působí také jako stálý či hostující bubeník v několika českobudějovických rockových skupinách (Potrubí, Oni, Mustang Bluesride).

...

Vernisáž Emmy Erben

Pracuje s nejrůznějšími výtvarnými technikami, ráda je kombinuje a používá - ilustrace, foto koláž, fotografie, malba, grafika,  též prostorová díla - konstrukce - většinou pracuje s náhodnými materiály, například plochy, které našla odložené u popelnic, nebo různé výplňové obaly, které jsou již na vyhození. 


Inspiraci především čerpá z přírody, inspirují ji obrazce v ní vzniklé, organické struktury, souhra světla s vodní hladinou, pohyb stromů - obecně detaily struktur kolem ní - fascinuje ji symetrie i asymetrie, kterou v ní nalezneme. 
 

Jedno z témat, které projektuje do svých děl je problematika komunikace mezi lidmi, problematika porozumění druhým a porozumění sobě samým.

 
Velkou inspirací jí je Bridget Riley a společně s ní směr Op-Art - spojuje tím - hru s liniemi, optické klamy - zahrávání si s myslí. 

Především využívá kombinaci modré a zelené barvy (různé odstíny a kombinace těchto barev)

Oslava okamžiku, momentu, neopakovatelné skutečnosti. 

 

Svá díla tvořila s podtónem rčení carpe diem, podle kterého by se chtěla více řídit, ale její mysl jí to většinu času nedovoluje, neustále se vrací do minulosti a přemýšlí nad budoucností, ovšem tvoření a soustředění se na detaily, které ji následovně přinutí je vizuálně zpracovat, jí umožňuje lépe užívat určitý moment, sebe teď a tady.

Carpe Diem

A co vlastně ten náš námět znamená?

 

Jedná se o latinské úsloví Carpe diem quam minimum credula postero, volně přeloženo jako...
 

„Využij dne a důvěřuj v budoucnost co nejméně.“

 


Úsloví odkazuje na nutnost využití všech nabízených příležitostí, s existenciální upomínkou omezenosti lidského života. A právě na život člověka se odkazuje celá konference.

Latinské rčení Carpe diem quam minimum credula postero poprvé použil římský básník Horatius v první knize sbírky Ódy (Carmina). Jedno z nejznámějších filosofických hesel zlidovělo a je často používáno pod zkráceným Carpe diem - Využij dne.


Carpe se překládá jako uchop, chyť, utrhni (tak jako člověk trhá ovoce). Diem znamená den.

Možná by se mohlo zdát, že úsloví vybízí k pouhému užívání si a nezodpovědnému chování. Poselství je však hlubší. Má spíše motivační účel, který by měl jedinci připomínat, aby žil přítomným okamžikem a užíval si den bez ohledu, co bude zítra. Život dle Carpe diem by mělo vést k vnitřnímu klidu.

Carpe diem jste mohli všimnout například ve filmu Společnost mrtvých básníků. Tam se objevuje báseň anglického básníka Roberta Herricka – To the Virgins, to Make Much of Time. Na Carpe diem však odkazuje mnoho dalších literárních děl, především anglická poezie 16. a 17. století.

Poznámky ve třídě
pozadí 1.jpg

Pro uchazeče o studium

Hlásíte se na obor psychologie na vysokou školu? Na konferenci Vám poskytneme potvrzení o Vaší účasti, které jistě můžete zmínit u přijímacího řízení!

pozadí 1_edited.jpg

Kam vyrazit v Českých Budějovicích?

Abyste si víkend v Českých Budějovicích užili co nejvíce, dali jsme hlavy dohromady a připravili si pro vás několik tipů, kam na něco dobrého: na snídani, oběd anebo kávu.

Kontakt

Kontakt

Máte nějaké otázky? Je něco, co jste se nedozvěděli a rádi byste znali odpověď? Neváhejte nás kontaktovat!

Děkujeme za Vaši zprávu, odpovíme, co nejdříve to bude možné!

 

Váš tým Psychočas

tel. číslo
+420 604 545 354
email

info@psychocas.cz

  • Instagram
  • Facebook
309840212_415638560721199_565607074602057579_n2.png

© 2023 Psychočas, z.s.

bottom of page