top of page
pozadí 1.jpg

Harmonogram přednášek

Pátek

Pátek

14:00 - 14:30

Zahájení Konference

Slavnostní zahájení

15:00 - 16:00

Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc.

Vrozené a naučené chování

Přednáška se snaží objasnit, jaký je podíl genů a prostředí na chování a prožívání. V přednášce bude přiblížen nejnovější výzkum toho, co je v našem chování vrozené a co je naučené (nature and nurture) a jaký prostor zbývá pro modifikace během vývoje jedince. Jako příklad ukazatele neuroticismu coby vrozené vlohy k nízké odolnosti vůči stresu bude zmíněna schopnost číst výrazy tváří jiných lidí.

16:15 - 17:15

Centrum Locika, z.ú.

Děti - neviditelné oběti násilí v rodině

17:30 - 18:15

Mgr. Iveta Pecnová

Psycholog v paliativní péči

Během přednášky můžeme nahlédnout do zkušeností psychologa pracujícího v sociálních službách a přiblíží jeho kontext s umírajícími. Dozvíte se, jak v praxi vypadá plánování péče v závěru života, jak funguje multidisciplinární tým, jak lze poskytnout podporu rodině seniora a především samotnému nemocnému ve chvílích, kdy užívá svých posledních dní.

20:00 - 21:00

Divadelní představení

Divadelní představení skupiny Gen D

 

Divadlo nastíní závažná psychologická témata jako místo genderu ve vztahu či vypořádávání se s traumatem z dětství a vliv přátelství na něj a další.

Sobota

Sobota

9:00 - 10:15

PhDr. Kateřina Thorová, Ph.D.

Libuše Andertová

Životní trajektorie lidí s autismem

(PhDr. Kateřina Thorová, Ph.D. 45 minut s dotazy.)

Poruchy autistického spektra jsou skupinou neurovývojových obtíží, jejichž hlavním diagnostickým znakem jsou obtíže v sociálním začlenění, sociální interakci a adaptivních schopnostech. Autismus dost specificky ovlivňuje život člověka, a to od raného věku až po stáří. Přednáška se věnuje jednotlivým životním obdobím a výzvám, které člověku s autismem přináší, významu duševního zdraví, možnostem podpory a intervence, které mohou vést k zvýšení kvality života člověka s autismem.

 

Dopis mamince

 

(Libuše Andertová.  30 minut s dotazy.)

O úsilí, které člověk s autismem musí vyvinout, aby si splnil svůj sen. Životní zkušenost mladé ženy s autismem

10:30 - 11:30

doc. PhDr. Irena Smetáčková, Ph.D.

LGBTQ+ studující v českých školách

Sexuální orientace a genderová identita jsou témata, která se ve školách objeví ve dvou polohách - jako učivo a/nebo jako studentské zkušenosti. V obou případech s tématy souvisí řada potřeb a dilemat, které mají jinou podobu a intenzitu napříč aktérskými skupinami - vyučující, LGBT+ studující, ne-LGBT+ studující, rodiče, školní poradenské pracoviště... V současné době školy registrují nárůst počtu dětí a dospívajících, kteří zvažují či se již přímo hlásí ke své menšinové sexuální orientaci či genderové identitě. Je proto důležité promýšlet, jak nejlépe školy mohou na přítomnost LGBT+ studujících reagovat. V příspěvku budou reflektovány zkušenosti z českých škol, které jsme mapovali ve výzkumu OUT a dalších studiích. S oporou o zahraniční výzkumy a doporučení psychologických organizací budou diskutovány možné přístupy ve školní praxi. Perspektivu LGBT+ studujících budou ilustrovány mimo jiné i na příkladech z poradny Sbarvouven.cz, jejíchž je Smetáčková odbornou garantkou.

11:45 - 12:15

Mgr. Klára Patlichová

Výzvy dospělosti, tranzice do ní

Každé období našeho života s sebou nese nejeden úkol. Jedná se o úkoly vývojové, ale také sociálně společenské a možná i další. Tyto úkoly máme všichni společné, jsou ale zároveň velmi individuální ve svém naplnění i čase. Tento příspěvek se pokusí nastínit, jaké úkoly s sebou nese časná, nebo také vynořující se (emerging) dospělost z pohledu vývojové a sociální psychologie. Na tyto úkoly se podívá také fenomenologickýma očima existenciálně analytického přístupu v psychoterapii.

13:30 - 14:15

Mgr. Ing. Tomáš Kvapilík, MBA

Stigmatizace psychoterapie

Kde hledat kořeny stigmatizace psychologické či psychoterapeutické péče a co ji udržuje? Jak souvisí přetrvávající stigmatizace se sebestigmatizací u klientů? Přednášející bude ve svém příspěvků vycházet z vlastního průzkumu mapujícího důvody, kvůli kterým lidé skrývají nebo tají vyhledání psychologické / psychoterapeutické pomoci. Své poznatky z průzkumu a terapeutické praxe pak propojí s dalšími odbornými zdroji týkající se stigmatizace oboru a vyvodí doporučení pro postupný proces destigmatizace.

14:35 - 15:35

doc. Mgr. Lenka Lacinová, Ph.D

Konflikty mezi rodiči a jejich dopady na děti a dospívající

Podoba a způsob zvládání konfliktních situací se do značné míry promítá do osobního vývoje všech členů rodiny i v pozitivním smyslu slova. Konflikty mohou facilitovat osobnostní růst a posilovat emoční odolnost. Konstruktivně probíhající výměna rozdílných názorů mezi partnery doprovázená přiléhavými emocemi, vedoucí k řešení, domluvě, kompromisu a nebo jen ke zjištění, že názory obou stran sice nejsou slučitelné, ale vztah mezi partnery i nadále zůstává láskyplný bez ohledu na jejich rozdílnost, přináší uspokojení nejen partnerům, ale i dětem pak řadu užitečných informací o mezilidských blízkých vztazích, které mohou jako vzor následovat. Na druhou stranu ovšem destruktivní forma konfliktu, kdy vystavení nezvládnutým negativním emocím dospělých, pocity, že konflikt nemá řešení a že přímým způsobem ohrožuje nejen dítě samotné, ale i budoucnost celé rodiny, způsobuje vznik maladaptačních potíží různého typu.

16:00 - 17:00

PhDr. Norbert Riethof, Ph.D.

Krize středního věku

Se středním věkem bývá spojováno mnoho mýtů, idealizovaných nebo nerealistických představ. Přesto právě ve středním věku se rozhoduje o tom, jakým způsobem budou lidé schopni přijmout své vlastní limity a omezení a jak bude vypadat „druhá polovina“ jejich života. Zda se uzavřou do své ulity a do konce života je budou pronásledovat nenaplněné sny o životě nebo zda budou schopni získat nadhled a žít s tzv. vnitřním souhlasem, prožívat

smysl a životní naplnění s akceptací a laskavostí k sobě samým i druhým lidem.

V této přednášce se pokusíme ukázat některá klíčová témata středního věku a inspirovat se přístupy existenciálně analytické terapie a logoterapie. Mezi diskutovaná témata budou patřit:

  • Předpoklady života s vnitřním souhlasem

  • Práce s osobní motivací

  • Jak rozpoznat syndrom vyhoření a jak mu předcházet

  • Zvládání psychických obtíží typických pro střední věk

17:15 - 18:45

doc. PhDr. MUDr. Mgr. Radvan Bahbouh, Ph.D.

Marshmallow paradox a sófrosyné

Mischelův slavný experiment nenechává výzkumníky spát ani půlstoletí po svém uskutečnění. Něco na na něm nehraje. Je ideálem úspěšného člověka ten, kdo odkládá své potěšení na později, a kdo tedy skladuje mnoho odložených a okoralých žužu?  Anebo ten, kdo zhltne marhsmallow ihned, protože si užívá přítomný den a budoucnosti nedůvěřuje? Komu je v životě lépe? Máme se ke svému životu chovat tak, jako kdybychom žili svůj poslední den či rok, anebo naopak přesunout svou pozornost k tomu, co nastane právě po roce a jednom dni od okamžiku, kdy jsme si naplno začali užívat? Přesně tak, jak nám varovně připomínají kontrakty čertů z (nejen českých) pohádek. Řešení tohoto paradoxu není na první pohled atraktivní, ale při hlubším seznámení je vskutku krásné. Švédové mu říkají Lagom, Homér a jeho následovníci Sófrosyné a (spolu)autor názvu této konference Horatius ho dokonce počastoval verši: Est modus in rebus, sunt certi denique fines...

20:00

Slavnostní galavečer

Slavnostní galavečer s tématem Alenky v říši divů

Neděle

Neděle

9:00 - 10:00

Bc. Adéla Vyhňáková

Aspekty psychického fungování rodin s dítětem s Downovým syndromem

Představení záměru diplomové práce, která se soustředí na aspekty psychického fungování rodin s dítětem s Downovým syndromem. 

Přednáška představí přehled poznatků o diagnóze Downův syndrom a možnosti práce s dítětem s touto diagnózou a rodinami těchto dětí. Důraz bude věnovaný především na komplexní pojetí rodinného systému a roli psychologa při práci s ním.

10:20 - 11:20

PhDr. Bohumila Baštecká, Ph.D.

Sdílené rozhodování pro operaci, která určitě ohrozí a možná zachrání život: lékařova expertíza a pacientovy preference v perspektivě „teď a tady“ a „potom a tam“

V pomáhajících profesích obvykle člověka nahlížíme ve dvou

pohybech:

jako jedince v (situačně podmíněné) akci a jedince na (životní) cestě. Předpokládáme, že obojí pohyb je veden jedincovými hodnotami (preferencemi, cíli), které se zároveň díky přibývajícím zkušenostem vývojově proměňují. V současném zdravotnictví se pacientovy hodnoty zobrazují v definici "evidence based" přístupů, v personalizované medicíně, medicíně zaměřené na člověka, ve sdíleném rozhodování atp. Na kazuistice z oblasti kardiochirurgie ukážeme postupy sdíleného rozhodování a motivační význam, který má uznání pacientových preferencí pro vytváření dobrého pracovního spojenectví mezi pacientem, jeho blízkými a zdravotnickým týmem. Ještě glosa k tomu, co píšete o zaměření konference: Představa "nutnosti využít všech nabízejících se příležitostí" je dnes považována za jednu z příčin epidemie deprese. Takže sahám po doplňku ke "Carpe diem" z doby téměř odpovídající (= před Kristem): "V den dobrý užívej dobra a v den zlý si uvědom, že ten i onen učinil Bůh proto, aby se člověk nedozvěděl, co bude po něm." (kniha Kazatel 7, 14)

11:30 - 12:30

Psychočas + LTŠ + EFPSA

Předstoupení Psychočasu, kde se dozvíte, co je to EFPSA a představíme vám letní trenérskou školu.

13:30 - 14:30

Slavnostní zakončení konference

Slavnostní závěr

14:30 - 16:00

Členské shromáždění Psychočasu

Závěrečné členské shromáždění

bottom of page